Wersje językowe:  PL  EN  DE
Blog – Podzamcze w Szczecinie

Dlaczego z wiekiem nabywamy zmarszczek i jak zahamować ten proces?

TEST

Zmarszczki są głównym objawem naturalnych i nieodwracalnych procesów starzenia się skóry. Z czasem wszystkie komórki, tkanki, narządy i układy ulegają stopniowej utracie swoich biologicznych funkcji. Dotyczy to również skóry, której struktura tworzona jest przez włókna kolagenu i elastyny.

Jak powstają zmarszczki?

Z wiekiem zmniejszają się zasoby kolagenu i elastyny, podobnie jak ilość kwasu hialuronowego, który stanowi naturalny, podskórny „wypełniacz”, zapewniający optymalną jędrność i sprężystość naskórka. Z roku na rok tych substancji ubywa, słabnie ich jakość oraz ilość składników pobudzających je do działania, m.in. witaminy A, E i C. Struktura skóry zaczyna się zapadać, traci swoje napięcie i elastyczność, a w rezultacie pojawiają się zmarszczki. Oczywiście proces ten jest długotrwały. Rozpoczyna się już od 25. roku życia, chociaż na tym etapie nie martwimy się jeszcze procesami starzenia, gdyż są one praktycznie niewidoczne. Mogą pojawiać się zmarszczki mimiczne, jednak one nie są związane z wiekiem.

Po 30. roku życia tworzą się tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki w kącikach oczu. Po 40. roku życia można zauważyć zmarszczki między brwiami, na czole, a także w okolicy ust. Po 50. roku życia dochodzi do znacznej utraty elastyczności skóry, co objawia się opadnięciem policzków oraz zmarszczkami na szyi. Wiotka, delikatna skóra pokryta siateczką zmarszczek (wynik zaniku tkanki podskórnej) to bardzo częsty efekt procesów starzenia u osób po 60. roku życia.

Oczywiście podane granice wiekowe są dość umowne, gdyż w praktyce na procesy starzenia wpływa bardzo wiele czynników, w tym m.in. genetyczne, związane z prowadzonym stylem życia, dietą, pielęgnacją, narażaniem skóry na promieniowanie UV itd. Niemniej nie da się uniknąć naturalnych procesów, jakim podlega nasze ciało.

Czy można zahamować proces powstawania zmarszczek?

Nie można zahamować powstawania zmarszczek, tak jak nie możemy zatrzymać procesów starzenia. Z czasem nasze ciało się zmienia, a zmarszczki wcale nie są defektem, lecz oznaką kolejnego etapu w naszym życiu. To nie powinien być powód do wstydu czy kompleksów. Dobra wiadomość jest też taka, że mamy skuteczne sposoby na to, aby zahamować procesy powstawania zmarszczek.

Aby zachować zdrową, młodą, jędrną skórę przez możliwie jak najdłuższy czas, w pierwszej kolejności należy wyeliminować niekorzystne czynniki, takie jak stres, zła dieta, papierosy. Następnie warto postawić na regularną pielęgnację skóry poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów nawilżających i przeciwstarzeniowych. Istotną rolę odgrywają też zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, które pozwalają na osiągnięcie doskonałych efektów w krótkim czasie.

Metody redukcji zmarszczek

W naszym gabinecie likwidacja zmarszczek odbywa się z zastosowaniem urządzenia Dermapen. Podczas mało inwazyjnych zabiegów delikatnie nakłuwa się skórę, wprowadzając odpowiednio dobrane składniki aktywne, które wspomagają procesy regeneracji.

Bardzo popularnymi metodami są zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego, czyli substancji występującej naturalnie w naszym organizmie, która odpowiada za to, aby skóra była nawilżona i sprężysta, a zarazem jędrna.

 

Add CommentYour email address will not be published

na podzamczuUmów wizytę