Wersje językowe:  PL  EN  DE
Blog – Podzamcze w Szczecinie

Prozdrowotne właściwości osocza bogatopłytkowego

TEST

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się na temat osocza bogatopłytkowego i jego korzystnych właściwości. Ten preparat pozyskiwany jest z krwi w taki sposób, że odwirowuje się z niej poszczególne elementy i w efekcie powstaje wyższe stężenie trombocytów niż w osoczu naturalnym. Dzięki tak dużej koncentracji płytek krwi i związanych z nimi czynników wzrostu substancja ma bardzo dobre właściwości regeneracyjne i przyspieszające gojenie tkanek, co znajduje zastosowanie w różnych gałęziach medycyny.

Czym wyróżnia się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe zawiera kilka razy większą ilość płytek krwi niż występuje w zwykłym osoczu. W związku z tym w jego składzie znajduje się również zwiększone stężenie czynników wzrostu, co bardzo pozytywnie wpływa na odnawianie się tkanek. Dzięki tym składnikom osocze bogatopłytkowe aktywizuje komórki do szybszej regeneracji albo wymiany, a także usprawnia ich pracę. Skoncentrowane płytki krwi sprawiają, że organizm zostaje pobudzony do leczenia własnych tkanek, a także do szybszego ich gojenia się w przypadku uszkodzeń. Poza tym osocze bogatopłytkowe jest bardzo bezpiecznym preparatem, ponieważ pozyskuje się je bezpośrednio z krwi danego pacjenta, a nie innych osób.

W jakich gałęziach medycyny może być stosowane?

Ten rodzaj osocza zastosowano po raz pierwszy w czasie operacji kardiochirurgicznej pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Okazało się, że dzięki użyciu koncentratu zmniejszyło się zapotrzebowanie na transfuzje krwi podczas zabiegów. W późniejszych latach wykorzystywano ten preparat w chirurgii twarzowo-szczękowej, stomatologicznej oraz ginekologicznej. Znalazł zastosowanie również w przypadku schorzeń ortopedycznych, ponieważ pozwala na bardzo dobrą regenerację, gdy pojawiają się uszkodzenia stawów i ścięgien.

Obecnie osocze bogatopłytkowe staje się coraz bardziej popularne w medycynie estetycznej, ponieważ pozwala na zatrzymywanie starzenia się komórek i regenerowanie tkanek. Po użyciu tego preparatu następuje ujednolicenie kolorytu i zwiększenie nawilżenia skóry, spłycają się również zmarszczki mimiczne. Ponadto osocze dobrze sprawdza się w przypadku problemów z łysieniem, ponieważ powstrzymuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje do wyrastania nowych.

Add CommentYour email address will not be published

na podzamczuUmów wizytę